Faculty & Staff

Administration

Principal -Jamie Debity

Assistant Principal - Kim Woodard

Assistant Principal - Adam Crowley

Team 6-1

Melissa GaierMath

Elizabeth Edwards - Social Studies

Brenda Kaye- Language Arts

Ashly Brooks - Science 

Team 6-2

Allison Blaschke - Language Arts

Caroline Cagle - Math

Nikki McCurdyScience

Ben Torbett - Social Studies

Team 7-1

Stephanie Floyd - Math 

Shannon Hilley - Science

Erica Medley - Language Arts

Dylan Queen - Social Studies

Team 7-2

Matt Earl - Social Studies

Sally Katz - Language Arts

Amber Little - Math

Ellie Vaughn - Science

Team 8-1

Jill Day - Science

Anna Hurst - Language Arts

Nathan Harris - Social Studies

Chastity SteadmanMath

Team 8-2

Jill Fowler - Math

Jason Henderson - Social Studies

Holly Rhudy - Language Arts

Tina Potts - Science

Connections

Casey Brown - Physical Education

Jody Carter - Computer Science

Jerry Eaves - Art

Deanna Greene - Chorus

David Johnson - Weight Training

Stasha Joyce - Physical Education

Wendy Matteson - Agriculture

Charley Torbett - Career Exploratory

Nick Walker - Band

Mike Wooden - Spanish

Special Education

Karla Chapman - 7th Grade

Kyle Durand - 6th Grade

Mike Klouda - 8th Grade

Ben Lewis - 6th Grade

Lauren Maples - 7th Grade

Stacy Marshall -  8th Grade

Amy Millican - 6th-8th Grade

Morgan Parris - 6th Grade

Drew Pence - 8th Grade

Dana Penland - 7th Grade

Jenny Province -  7th Grade

Sydnee Roddy - 7th Grade

Zach Suggs - 6th Grade

Evan Talley - 8th Grade

Jill Wallace - 8th Grade

Renee Walker - 6th-8th Grade CBE

Stephanie Walters - 6th-8th Grade 

Special Education Compliance Advisor

Paisley Stevens

School Psychologist

Cindy Storey

Gifted Education

Gena Hughes - Math

Charme Ray - Science

Media Specialist

Marlena Lawrence

Family Engagement Coordinator 

Kadi Justus

Academic Coach

Hannah Sosebee

Clerical

Kayla Frazier - Front Office

Kara Wardlaw - Front Office

Stephanie Hegwood - Bookkeeper

Becky Teems - Front Office

Annette Yancy - Registrar 

Nurse

Pat Wilbanks

Speech & Language

Kaitlin Brown

Amy Gravitte

Counselors 

Dylan Burke

Jeana Carnley

Paraprofessionals

Autumn Baggett

Tony Davis - ISS

Diana Gregg - RTI

Karla Hughes

Shanea Jones

Cassandra Sampley

Cafeteria 

Becky Holland

Custodians

Barrett Thompson

Willie Chamlee

Deb Baker

Quinton Doss